Aktivitātes ar bērniem pirms ceļojuma

Mēs esam dažādi un arī ceļojam dažādi. Viens visu ceļojumam nepieciešamo noorganizē gadu iepriekš, cits pērk lidojumu pēdējā brīdī. Viens ceļo ar diviem koferiem, citam pat vienā mugursomā paliek brīva vieta.

Arī bērni ceļošanu uztver atšķirīgi. Mana meita jau kopš zīdaiņa vecuma ir spējusi ātri pielāgoties jauniem apstākļiem un bez mulsuma sazināties ar blakussēdētājiem lidmašīnā. Dēls izjūt stresu ikreiz, kad krāmējam somas un kaut kur dodamies. Viņš ir patiesi priecīgs tikai tad, kad esam galā. Tajā pašā laikā meitai arvien mazāk patīk atrasties lidmašīnā, kamēr puika sēž svilpodams…

Lai vai kādi mēs būtu un lai vai kāds būtu galamērķis, bērniem patīk pirms ceļojuma apgūt informāciju par valsti vai pilsētu, kuru apmeklēsim. Kad viņi bija mazāki, viņiem, protams, nebija ne jausmas, kas ir Eiropa, Āzija, Rīga, Roma vai Sidneja. Parasti bija svarīgi tikai tas, lai ir silti un lai tur ir baseins. Un vecāki blakus. Taču ar katru ceļojumu paplašinās viņu redzesloks, un pašlaik viņi jau spēj orientēties kartē un atcerēties, kādas valstis un pilsētas esam apmeklējuši.

Vispamatīgāk gatavojāmies ceļojumam uz Brazīliju. Četras nedēļas nogales pēc kārtas runājām, pētījām, skatījāmies fotogrāfijas internetā, mācījāmies frāzes portugāļu valodā. Katrs ģimenes loceklis izvēlējās, ko gribētos darīt galamērķī, un, ņemot vērā visu vēlmes, tapa mūsu maršruts. Nonākot Riodežaneiro, bērni atpazina apgūtās frāzes, slavenākās pludmales un ievērojamākos apskates objektus. Kopš tā laika cenšamies šo mācību procedūru veikt pirms jebkura ceļojuma. Turpinājumā dažas aktivitātes ierosmei.

1. Apskatiet galamērķi fotogrāfijās

Meklētājā ierakstot konkrētās valsts vai pilsētas nosaukumu un izvēloties attēlu sadaļu, var gūt tūlītēju priekšstatu par to, “kā tur izskatās”. Var galamērķa nosaukumam pielikt klāt vārdu landmarks, lai ieraudzītu populārākās apskates vietas. Noklikšķinot uz konkrēta attēla, varat noskaidrot, kā objektu sauc un kur tieši tas atrodas.
Var meklēt arī latviski, taču datubāze nenoliedzami ir lielāka angļu valodā.

2. Izdrukājiet krāsojamās lapas

Meklētājā ierakstiet galamērķa nosaukumu un coloring pages vai colouring pages.

3. Apgūstiet pamatfrāzes svešvalodā

Bērniem patīk mācīties skaitīt līdz 10 jebkurā valodā. Tā ir kā spēle. Papildus skaitļiem der iemācīties arī sasveicināšanos un pieklājības frāzes (lūdzu, paldies, atvainojiet u.c.).
Sarakstu varat veidot paši, izmantojot Google Translate, jo tur varēsiet arī dzirdēt izrunu (zem iztulkotā vārda nospiežot skaņas simbolu).
Var izdrukāt jau gatavas lapas, meklētājā rakstot, piemēram, Spanish basic phrases un atkal izvēloties attēlu sadaļu.

4. Noskaidrojiet populārākos ēdienus

Valsti noteikti var iepazīt labāk, ja nogaršojat vietējos ēdienus. Nereti tie atšķiras no bērna ēdienkartē ierastajiem, bet bērnus aizrauj kaut vai doma par neparastiem augļiem, desertiem vai dzērieniem. Kopā pētiet ceļvežus, meklējiet internetā un pārrunājiet, ko katram gribētos izmēģināt!

5. Apspriediet drošības noteikumus

Mēs esam pieraduši, ka apkārt nav milzīgu kukaiņu, indīgu čūsku un augu, nenotiek zemestrīces, vulkānu izvirdumi un apšaudes. Mērķis nav radīt bailes par visu, kas var gadīties, taču iepriekš pārrunāti noteikumi par to, ka visus zirneklīšus un puķītes nevar ņemt rokā, var nākt tikai par labu.

6. Izveidojiet dziesmu listes

Man joprojām ir Spotify dziesmu listes no daudziem mūsu ceļojumiem. Pirms ceļojuma izvēlēties tīkamas dziesmas jau vien ir relaksācija. Pēc ceļojuma tās klausoties, ir patīkami kavēties atmiņās. Atrodiet konkrētās valsts populārākos mūziķu vārdus un viņu skaņdarbus! Arī šo var darīt kopā ar bērniem.

7. Vakara pasaciņai izvēlieties kādu ceļojumu grāmatu

Tai nav obligāti jābūt par konkrēto galamērķi, jo latviešu valodā izvēles iespējas nav pārāk plašas, taču ir pieejamas vairākas burvīgas grāmatas par ceļošanu kā tādu. Lielāko daļu izdevusi Zvaigzne ABC.
Kucēns Vincis apceļo pasauli
Pelītes Spicītes aizraujošie piedzīvojumi
Surikatu ceļojums laika mašīnā
Lotes ceļojums uz dienvidiem
Ko nolaupīja gaisa balons jeb Tobiass, Paulīne un kaķis ceļo uz Spāniju
Ceļojums uz Amazoni

Grāmatas un materiāli ar izglītojošu ievirzi:

Apkārt pasaulei – lasāmkartītes
Apkārt pasaulei – Ben’s English Book
Ceļojums burtu zemē – sākam mācīties krievu valodu

8. Kopā ar bērnu iekārtojiet ceļojuma piezīmju burtnīcu vai bloknotu

Ceļojuma laikā bērns var veikt savas piezīmes, līmēt izmantotās ieejas un transporta biļetes, katru vakaru pierakstīt dienā apskatīto.

9. Aktivitāšu materiāli

Ja bērns saprot angļu valodu, internetā var iegādāties dažādas aktivitāšu burtnīcas un informatīvus materiālus.
Lonely Planet Kids
The Flying Kids

No comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.

%d bloggers like this: