Īsās brīvdienas Lisabonā

Lisabona ir pilna stāstu. Tās vēsture ir raiba, un tas ir jūtams ik uz stūra — noskrandušajās vai atjaunotajās ēku fasādēs, sīkiem akmentiņiem bruģētajās ietvēs, retro tramvajiņu radītajās skaņās un Težu upes viļņu šļakstos. Šī pilsēta ir rāma un atklājas pamazām, bet — ko darīt un apskatīt, ja jūsu rīcībā ir tikai viena, divas vai trīs dienas?

Viss atkarīgs no maciņa biezuma un vēlmēm. Pavisam steidzīgajiem un plānot negribošajiem iesaku kādu no kompleksajām iespējām, kas ietver neierobežotu pārvietošanos transportā, ieeju muzejos vai apskates objektos bez maksas vai par samazinātu cenu, kā arī citas atlaides. Šādas iespējas piedāvā Lisboa card vai Yellow Bus Tours, vai Hop On Hop Off Lisbon, taču Lisabonas sabiedriskā transporta sistēma ir tik praktiska un lēta, ka, pieliekot tikai mazliet vairāk pūļu, var iegūt līdzīgu rezultātu par daudz zemāku cenu.

Kā pārvietoties?

Lidosta ir ērti savienota ar daudziem ievērības cienīgajiem objektiem pilsētā. Lidostā biļešu automātos jāiegādājas sabiedriskā transporta biļete, kas der teju visiem transporta veidiem — metro, autobusiem, pacēlājiem, vilcieniem noteiktos maršrutos. Ja Lisabonā būsiet trīs un vairāk dienas, iesaku Viva Viagem karti, kuru var papildināt ar vēlamo summu ikreiz, kad līdzšinējā iztērēta. Ja plānots palikt tikai dienu, laba izvēle var būt 24 h biļete visiem transporta veidiem, kas maksā 6,40€ (autobusi, tramvaji, metro) vai 10,60€ (bez visa iepriekš minētā te iekļautas arī vilcienu biļetes, tajā skaitā uz Kaškaišu (Cascais) un Sintru). Biļete derīga 24 h kopš validēšanas brīža. Ja nav plānots apmeklēt muzejus vai iet iekšā apskates objektos, tad šāda transporta biļete noteikti ir izdevīgāka par iepriekš minētajām iespējām. Bērniem līdz 4 gadu vecumam sabiedriskais transports par brīvu.

Pēc biļetes iegādes lidostā meklējiet norādes uz metro — ceļā līdz centram kopā ar biļešu iegādi vajadzēs nepilnu stundu un tikai viena brauciena maksu, pat ja nāksies pārsēsties uz citu metro līniju.

Lisabonas metro karte un maršruta plānošanas rīki atrodami šeit.

Oriente stacija

Nozīmīgākās stacijas ir Cais do Sodré — no metro var pārsēsties vilcienā, kas piestāj Belemas rajonā un brauc arī uz Kaškaišu (Cascais). Oriente stacija ir apskates vērta arī tāpat, taču tā ir nozīmīgs starppilsētu vilcienu mezgls.

Nonākot centrā, lielāko daļu objektu var apskatīt, pārvietojoties ar kājām, taču jāpatur prātā, ka Lisabona ir kalnaina — pastaiga var izvērsties par labu kardiotreniņu. Ziemā nav ne vainas, bet vasaras svelmē var izrādīties par traku. Ģimenēm ar maziem bērniem šo pilsētu iesaku noteikti. Vecrīgas bruģis ir grūtāk uzveicams nekā Lisabonas ielas.

5 lietas, ko izdarīt Lisabonā

  • Izbraukt ar kādu no retro tramvajiņiem
  • Nogaršot pastel de nata kūciņas
  • Paklejot pa ieliņām un fasādēs atrast skaistākās flīzes — azulejos
  • Uzkāpt kādā panorāmas skatu punktā
  • Sagaidīt saulrietu, sēžot Težu upes krastā

Maršrutu ieteikumi

Ja laika pavisam maz, bet tomēr gribas sajust Lisabonu, tad sekojiet šiem kompakto maršrutu ieteikumiem! Tie visi atrodami šajā Google Maps kartē.

Cais do Sodré stacija — Time Out MarketPink StreetElevador da Bica — Miradouro de Santa Catarina — Elevador de Santa Justa — Arco da Rua Augusta — Praça do Comércio

Izkāpjot stacijā, šķērsojiet ielu, un pēc pāris metriem jau nonāksiet Time Out Market — gastro tirgū, kur var vienkārši paskatīties apkārt, bet noteikti iesaku nogaršot Manteigaria tirgotās pasteis de nata kūciņas.

Pastel de nata kūciņa
uz azulejo fona

Dodieties dziļāk pilsētā, nonākot rozā ieliņā. Nezinu, kāpēc tā kļuvusi tik ievērības cienīga, un taisnības labad jāteic, ka tā izskatās labāk lietainā laikā, taču sanāk pa ceļam, un apskatīt nav liegts.

Vēl tālāk ir ēka ar uzrakstu “Elevador da Bica” — tas ir pacēlāja sākumpunkts. Izmantojot sabiedriskā transporta biļeti, var mērot samērā īsu braucienu augšup kalnā. Var arī sameklēt kādu no blakus esošajām ieliņām un gar pacēlāja sliedēm uzkāpt ar kājām pa ietvi.

Esot kalnā un ejot pa kreisi, meklējiet norādi uz Museu de Farmacia. Sekojot šai norādei, nonāksiet Santa Catarina skatu laukumā.

Pēc tam, ejot atpakaļ un griežoties pa labi, turpiniet sekot norādēm kartē, līdz nonāksiet pie Santa Justa pacēlāja. Rinda uz to mēdz būt gara. Ja negribas gaidīt rindā, tad iesaku doties uz netālu esošo Convento do Carmo (kurā var arī ieiet, par maksu). Ejot pa ieliņu pa labi no šīs ēkas ieejas, nonāksiet it kā kafejnīcā ar terasi. Tai droši var doties cauri un nonākt skatu punktā, kurā nonāk arī visi tie, kas gaida garajā rindā, kurā jūs negribējāt stāvēt. Jūsu ieguvums? Ietaupīts laiks un arī nauda, jo skatu punktā būsiet nonākuši, neiztērējot ne centa.

Redzējuši panorāmu, dodieties pa ieliņām lejup Praça do Comércio virzienā. Arka, laukums, krastmala — īpaši skaisti pievakarē.

Cais do Sodré stacija — MAAT (Mākslas, arhitektūras un tehnoloģiju muzejs) — Padrão dos Descobrimentos — Torre de Belém — Mosteiro dos Jerónimos — LxFactory

Ar vilcienu no Cais do Sodré stacijas dodieties Cascais virzienā un izkāpiet Belem stacijā. Turpat netālu ir MAAT muzeja modernā ēka krastmalā. Pat neieejot muzejā, ir interesanti pastaigāt apkārt. Laba vieta, lai labāk apskatītu tiltu un otrā krastā esošo Kristus statuju.

Ejot tālāk, nonāksiet portugāļu kuģotājiem-atklājējiem un viņu atklājumiem veltītajā laukumā ar pieminekli.

Ejot vēl tālāk uz priekšu, jūs gaida Belemas tornis — vieta, kurā pavadīja un sagaidīja kuģotājus.

Belemas tornis

Atpakaļceļā nonāksiet Mosteiro dos Jeronimos. Vakaros tiek ieslēgta strūklaka, parkā ir soliņi. Netālu ir arī slavena kūciņu vieta — Pasteis de Belem. Manuprāt, pārāk tūristiska, taču kūciņas ir kūciņas…

Turpat blakus ir gan autobusu, gan tramvaja pieturas. Kāpiet tajā, kas piedāvā jūs nogādāt līdz LxFactory — hipsterīgai veikaliņu, kafejnīcu un meistardarbnīcu teritorijai tieši zem tilta.

Ja nav saguruma, var iet arī ar kājām. Rua da Junqueira (iela) ir pilna ar mājām, kuru fasāžu flīzes ir citas par citu skaistākas.

Ar sev piemērotāko transporta veidu dodieties, kur nu jums jānokļūst — atpakaļ naktsmītnē, lidostā vai kādā no stacijām.

Kādu no trim dienām es personīgi atvēlētu fadu (fado) mūzikai un vakariņām Alfama rajonā. Bet, ja šāda mūzika nav jūsu gaumē, dodieties uz okeanārija rajonu, kur blakus arī EXPO’98 izstādes paliekas un iespēja izbraukt ar gaisa vagoniņu.

Arī ignorējot visus iepriekš minētos ieteikumus, ir iespējams pavadīt brīnišķīgas brīvdienas Lisabonā, neplānojot neko un vienkārši staigājot pa ieliņām, kur acis rāda, piesēžot kādā no kafejnīciņām vai skatu laukumiem un parkiem. Lietainās dienās var apmeklēt kādu no daudzajiem lieliskajiem muzejiem. Slinkajās un laiskajās dienās nevar būt nekā labāka par pašu organizētu pikniku, sēžot uz trepītēm kaut kur Težu upes krastā.

Praktiska informācija

AirBaltic nodrošina tiešos lidojumus uz Lisabonu divreiz nedēļā. Lētāks variants — lidot ar Ryanair, ar pārsēšanos. Katru dienu.

Ar banku kartēm norēķināties kopumā nav problēmu, bet vairākos apskates objektos biļetes var iegādāties tikai ar skaidru naudu. Bez komisijas maksas naudu var izņemt ar Revolut karti, piemēram, Multibanco bankomātos. Euronet tīkla bankomātos — papildu komisijas maksa nepilnu četru eiro apmērā.

Ar Latvijas SIM kartēm, protams, kā jau arī citviet Eiropas Savienībā, varam bez bēdām izmantot savus mobilos datus tālrunī (saskaņā ar sava operatora un izvēlētā tarifa nosacījumiem). WiFi publiskās vietās nav tik plaši pieejams kā Latvijā, taču mana pieredze liecina, ka naktsmājās pieejamā interneta ātrums ir absolūti pieņemams.

Naktsmājas meklējiet Booking.com vai Airbnb. Lisabonā pieejamas brīnišķīgas nakšņošanas iespējas hosteļos, bet, tā kā darba specifikas dēļ man vajag mieru un klusumu, tad izvēlos dzīvokļus. No lokācijas un ērtību viedokļa līdz šim man vislabāk paticis šis mājoklis.

Brīvdienas Lisabonā ļoti vienkārši un ērti var apvienot ar Kaškaišas (Cascais) un Sintras pilsētu apmeklējumu — nepilna stunda ar vilcienu, un esat vai nu pie okeāna (Cascais), vai arī Eiropas uz rietumiem tālākajā rietumu punktā (Cabo da Roca).

Iespēju robežās vienmēr priecāšos atbildēt uz jautājumiem. Visbiežāk esmu sastopama Instagram kontā happyrebellife, kur atrodami citi stāsti, fotogrāfijas un idejas ceļojumiem.

*Rakstā dažviet izmantotas saistes uz vietnēm, no kurām, iespējams, varu saņemt komisijas maksu, ja veiksiet rezervācijas vai pieteikumus. Jums tas neradīs nekādus papildu izdevumus un drīzāk būs kā pateicība man apmaiņā pret iegūto informāciju. 🙂

Share:
%d bloggers like this: