Svarīgākais un aktuālākais par ieceļošanu Spānijā

Vai drīkstu ceļot uz Spāniju, un kas jāuzrāda, šķērsojot robežu?

2021. gada vasarā Latvijas iedzīvotāji drīkst ieceļot Spānijā tāpat kā jebkuras citas ES dalībvalsts pilsoņi. Ieceļošanas prasības atšķiras, ņemot vērā robežu, ko šķērsojat. Gaisa un jūras robežai vienas prasības, zemes robežai – citas.

Šķērsojot gaisa vai jūras robežu (lidmašīnas, prāmji)

Visiem bez izņēmuma jāaizpilda veidlapa, lai iegūtu QR kodu, ko uzrāda uz Spānijas robežas. To bez maksas var izdarīt aplikācijā (lejupielādēt šeit: https://www.spth.gob.es/ ). Datus aplikācijā var nosūtīt no brīža, kad līdz lidojumam palikušas 48 h.

Pirms ceļojuma jāizskata Spānijas izdotais riska valstu saraksts. To atjaunina reizi nedēļā, un tas ir spēkā no pirmdienas 00:00 līdz svētdienas 24:00. Latvija spāniski ir Letonia. Ja sarakstā šo vārdu neredzi, tad nav vajadzīgi nekādi testi un sertifikāti, nav jābūt vakcinētam. Pietiek tikai ar QR kodu. Sarakstu meklē kā Listado de países/zonas de riesgo . Tas atrodams te: https://www.mscbs.gob.es/profesionales/saludPublica/ccayes/alertasActual/nCov/spth.htm

Ja esi vakcinēts vai pārslimojis Covid, vari nekādus sarakstus nevaktēt. Pietiek ar vakcināciju vai pārslimošanas faktu apliecinošu dokumentu.

Ja neesi ne vakcinēts, ne pārslimojušais un ja Latvija ir riska valstu sarakstā, visām personām no 12 gadu vecuma 72 h pirms ierašanās Spānijā ir jāveic PCR tests vai 48 h iepriekš – antigēnu tests, ko atzīst par derīgu Spānijā. Rezultātam jābūt angļu vai spāņu valodā. Laba alternatīva ir šie bezkontakta punkti (jāizvēlas PCR tests).


Kopsavilkums. Visiem jāuzrāda QR kods aplikācijā jebkurā gadījumā. Ja Latvija nav riska valstu sarakstā, visiem pietiek tikai ar QR kodu. Ja Latvija ir riska valstu sarakstā, vakcinētie un pārslimojušie ieceļo ar šo faktu apliecinošu dokumentu, pārējie (sākot no 12 g.v.) veic testu.

Šķērsojot zemes robežu

Kopš 1. maija nav nekādu ierobežojumu. Uz robežas (līdz šim) neviena robežsarga nav bijis, un nekas netiek pārbaudīts.

Vai ir kādi ierobežojumi, atrodoties Spānijā?

Līdz 2021. gada 9. maijam Spānijā bija pasludināts vairākus mēnešus ilgs ārkārtas stāvoklis. Spānijas teritorija ir milzīga (ietver arī Baleāru salas un Kanāriju salas), un ārkārtas stāvoklis bija juridiski nepieciešams, lai katrs autonomais apgabals, lielpilsēta vai pašvaldība varētu noteikt pārvietošanās u.c. ierobežojumus pēc saviem ieskatiem. Arī patlaban ir izdots dekrēts, kas šo kārtību patur spēkā. Tas nozīmē, ka Barselonā notiekošais atšķiras no Madridē, Tenerifē vai Maljorkā notiekošā. Ir jāseko līdzi vietējā mēroga prasībām.

Vasaras sākumā tika atjaunota komandantstunda 32 apdzīvotās vietās Valensijas apgabalā, 161 – Katalonijā (tostarp Barselonā), 53 – Kantabrijā. Tas ir galvenokārt Spānijas “augšdaļā”. Septembra sākumā to atkal atcēla. Pārējā Spānijas daļā (arī salās) pašlaik nav ierobežojumu – darbojas restorāni, viesnīcas, izklaides vietas. Par to, vai tādi tiek ieviesti konkrētā reģionā vai pilsētā, var skatīt, piemēram, šeit (copy/paste Google tulkotājā, ja nesaproti spāniski): https://www.rtve.es/noticias/20210719/mapa-confinamientos-espana-coronavirus-restricciones/2041269.shtml

Dienvidos Andalūzijā labs avots ir https://www.mapacovid.es/ .

Konkrētos gadījumos ir jānēsā maska. Par to zemāk.

Kā bija agrāk un kā ir tagad?

Visā Spānijā kopīgs ir masku lietošanas noteikums. Maskas te bija obligātas kopš pērnā gada augusta līdz pat šā gada 26. jūnijam. Tiklīdz izgāji no mājas, tā jāuzliek maska. Par maskas nelietošanu bija iespējami bargi sodi. Esmu dzirdējusi, ka spāņi esot iebiedēti. Es teiktu, ka viņi ir ļoti likumpaklausīgi, un pēc gandrīz gada jau ir izveidojies pieradums. Tāpēc joprojām uz ielām redzēsiet cilvēkus maskās. Daudzi ir zaudējuši tuviniekus, daudziem ir smaga slimošanas pieredze – Spānijas realitāte vienmēr ir bijusi citādāka, un es vairs neielaižos diskusijās par masku lietošanas lietderību vai cilvēktiesību pārkāpumiem šajā jautājumā. Šobrīd maskas ir obligātas tikai iekštelpās, publiskajā transportā, slēgtās telpās (lielveikalos, slimnīcās utml.) un vietās, kur nav iespējams nodrošināt 1,5 m distanci (arī akvaparkos).

Vizuāls uzskates materiāls spāniski šeit.

Vakcinācija Spānijā nav obligāta, taču valsts to veic plānveidīgi pēc vecuma grupām un neļaujot izvēlēties vakcīnu. Kā pienāk tavas vecuma grupas kārta, tev zvana un piedāvā laiku. Tev ir tiesības piekrist vai nepiekrist. No darba te neatlaiž un šķirošana nenotiek. Pašlaik ir nonākuši līdz 30 gadus veciem iedzīvotājiem, un valsts aktīvi pievēršas pusaudžu grupai, jo ir vasara, aktīvs pulcēšanās laiks, un šī grupa tiek uzskatīta par “bīstamāko”. Lielākā daļa nācijas ir saņēmusi vismaz pirmo poti. Visi aktuālie dati šeit.

Es nepaudīšu savu personīgo viedokli par vakcināciju vai masku lietošanu un neielaidīšos nekādās diskusijās, taču šīs rindkopas ir atbilde tiem, kuri man ir jautājuši par vakcināciju un masku valkāšanu Spānijā.

Ir jāpatur prātā, ka mediji vienmēr visu atspoguļos drūmākās noskaņās. Spānija ir milzīga, un Spānija nav tikai Barselona, Madride, Malaga vai Alikante. Ja vien nav noteikti pārvietošanās ierobežojumi, es iedrošinu doties prom no burzmas un tūristu pārpildītām vietām! Spānija ir tik plaša, ar skaistiem kalniem, ciematiņiem, pludmalēm, cilvēkiem, kas vakaros bauda dzīvi restorāniņos, kuru īpašnieki ir līdz asarām pateicīgi par to, ka nav jāpiedzīvo vēl viena vasara bez darba un klientu laimīgajiem smiekliem. Ar to, kā Spāniju redzu es, ik dienas dalos savā instagrama pasaulē: https://www.instagram.com/happyrebellife/.

No comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: