Svarīgākais un aktuālākais par ieceļošanu Spānijā

Informācija atjaunināta 15.03.2022.

Vai drīkstu ceļot uz Spāniju, un kas jāuzrāda, šķērsojot robežu?

Latvijas iedzīvotāji drīkst ieceļot Spānijā tāpat kā jebkuras citas ES dalībvalsts pilsoņi. Ieceļošanas prasības atšķiras, ņemot vērā robežu, ko šķērsojat. Gaisa un jūras robežai vienas prasības, zemes robežai – citas. Ieceļošanas prasības tiek vienādi piemērotas gan Spānijas kontinentālajai daļai, gan salām. Atšķirties var tikai ierobežojumi uz vietas, jo tos nosaka katrs apgabals atsevišķi.

Šķērsojot gaisa vai jūras robežu (lidmašīnas, prāmji)

Visiem bez izņēmuma jāaizpilda Spānijas Veselības ministrijas veidlapa, lai iegūtu QR kodu, ko uzrāda uz Spānijas robežas. To bez maksas var izdarīt aplikācijā (lejupielādēt šeit: https://www.spth.gob.es/ ). Datus aplikācijā var nosūtīt no brīža, kad līdz lidojumam palikušas 48 h.

Pirms ceļojuma jāizskata informācija Spānijas oficiālajā vietnē https://www.mscbs.gob.es/en/profesionales/saludPublica/ccayes/alertasActual/nCov/spth.htm . Jo īpaši riska valstu saraksts. To atjaunina reizi nedēļā ceturtdienās/piektdienās, un tas ir spēkā no nākamās pirmdienas 00:00 līdz svētdienas 24:00. Sarakstu meklē kā Risk countries/areas vai spāniski – Listado de países/zonas de riesgo

Ja RISK COUNTRIES sarakstā Latvijas vārdu neredzi, tad nav vajadzīgi nekādi testi un sertifikāti, nav jābūt vakcinētam. Pietiek tikai ar iepriekš minēto Spānijas veidlapā iegūto QR kodu.

Ja Latvija ir RISK COUNTRIES sarakstā:

  • ja esi vakcinēts vai pārslimojis Covid, pietiek ar vakcināciju vai pārslimošanas faktu apliecinošu sertifikātu. Vakcinācijas sertifikāts derīgs 270 dienas kopš otrās potes saņemšanas, pārslimošanas sertifikāts — 180 dienas. Vakcinācijas serifikātu uzskata par derīgu, ja pēc 2. potes saņemšanas pagājušas 14 dienas. Kad pagājušas 270 dienas, jāsaņem balstvakcīna, kura sertifikātu pagarina uzreiz pēc potes saņemšanas. Pietiek ar sertifikātā norādītu apliecinājumu par balstvakcīnas saņemšanu;
  • ja neesi ne vakcinēts, ne pārslimojušais, visām personām no 12 gadu vecuma 72 h pirms ierašanās Spānijā ir jāveic PCR tests vai 24 h (!!!) iepriekš – antigēnu tests, ko atzīst par derīgu Spānijā. Rezultātam jābūt angļu vai spāņu valodā. Laba alternatīva ir šie bezkontakta punkti (jāizvēlas PCR tests);
  • ja nav pārliecības par sertifikātu derīguma termiņiem, jāatceras, ka JEBKURŠ no Latvijas drīkst ieceļot ar negatīvu testa rezultātu (skat. iepriekšējo punktu)!

Uzmanību! HIGH RISK countries nesen bija dažas Āfrikas valstis, kurām tika noteikta papildu prasība neatkarīgi no vakcinācijas statusa uzrādīt arī negatīvu testa rezultātu. Attiecībā uz Apvienoto Karalisti noteikta obligāta vakcinācijas prasība. High risk un risk countries nav viens un tas pats!


Kopsavilkums. Visiem jāuzrāda Spānijas veselības veidlapas QR kods aplikācijā jebkurā gadījumā. Ja Latvija nav riska valstu sarakstā, visiem pietiek tikai ar šo QR kodu. Ja Latvija ir riska valstu sarakstā, vakcinētie un pārslimojušie ieceļo ar šo faktu apliecinošu sertifikātu, pārējie (sākot no 12 g.v.) veic testu.

Šķērsojot zemes robežu

Jūsu rīcībā jābūt kādam no 3 dokumentiem (vakcinācija, pārslimošana, tests), lai arī uz robežas manā pieredzē neviena robežsarga nav bijis, un nekas netiek pārbaudīts. Veselības veidlapas QR kods nav vajadzīgs.

Vai ir kādi ierobežojumi, atrodoties Spānijā?

Līdz 2021. gada 9. maijam Spānijā bija pasludināts vairākus mēnešus ilgs ārkārtas stāvoklis. Spānijas teritorija ir milzīga (ietver arī Baleāru salas un Kanāriju salas), un ārkārtas stāvoklis bija juridiski nepieciešams, lai katrs autonomais apgabals, lielpilsēta vai pašvaldība varētu noteikt pārvietošanās u.c. ierobežojumus pēc saviem ieskatiem. Arī patlaban ir izdots dekrēts, kas šo kārtību patur spēkā. Tas nozīmē, ka Barselonā notiekošais atšķiras no Madridē, Tenerifē vai Maljorkā notiekošā. Ir jāseko līdzi vietējā mēroga prasībām.

Visā Spānijas teritorijā (arī salās) darbojas restorāni, viesnīcas, izklaides vietas. Vairāki autonomie apgabali nesen uz laiku ieviesa prasību uzrādīt sertifikāta QR kodu restorānu iekštelpās (terasēm ierobežojumu nav) personām no 12 gadu vecuma. Vairums apgabalu šo prasību jau atcēluši.

Tiesību aktos nekad nav bijusi oficiāla prasība uzrādīt sertifikātu viesnīcās.

Par to, kādi ierobežojumi ir noteikti konkrētā reģionā vai pilsētā, skatīt šeit (copy/paste Google tulkotājā, ja nesaproti spāniski): https://www.rtve.es/noticias/20210719/mapa-confinamientos-espana-coronavirus-restricciones/2041269.shtml

Ierobežojumi Barselonā: https://www.barcelona.cat/covid19/en/measures-combat-covid-19-barcelona

Kanāriju salās: https://www.hellocanaryislands.com/safety-measures/

Dienvidos Andalūzijā: https://www.mapacovid.es/ .

Maskas

Visā Spānijā kopīgs ir masku lietošanas noteikums. Maskas te bija obligātas kopš 2020. gada augusta līdz pat 2021. gada 26. jūnijam. Tiklīdz izgāji no mājas, tā jāuzliek maska (visiem, sākot no 6 gadu vecuma). Šī prasība tika atjaunota 2021. gada decembra beigās un atcelta 2022. gada februārī. Patlaban maska ir obligāta tikai veikalos, restorānu iekštelpās, sabiedriskajā transportā u.c. publiskās telpās. Ārā tā nav jānēsā obligāti. Ja ielās redzat citus maskās, tad tā ir viņu personīgā izvēle.

Vakcinācija

Vakcinācija Spānijā nav obligāta, taču valsts to veic plānveidīgi pēc vecuma grupām un neļaujot izvēlēties vakcīnu. Kā pienāk tavas vecuma grupas kārta, tev zvana un piedāvā laiku. Tev ir tiesības piekrist vai nepiekrist. No darba te neatlaiž un šķirošana nenotiek. Lielākā daļa nācijas (vairāk nekā 90%) ir vakcinēta. Pašlaik tiek īstenots trešās potes plāns. Visi aktuālie dati šeit.

Ir jāpatur prātā, ka mediji vienmēr visu atspoguļos drūmākās noskaņās. Spānija ir milzīga, un Spānija nav tikai Barselona, Madride, Malaga vai Alikante. Ja vien nav noteikti pārvietošanās ierobežojumi, es iedrošinu doties prom no burzmas un tūristu pārpildītām vietām! Spānija ir tik plaša, ar skaistiem kalniem, ciematiņiem, pludmalēm, cilvēkiem, kas vakaros bauda dzīvi restorāniņos, kuru īpašnieki ir līdz asarām pateicīgi par to, ka nav jāpiedzīvo vēl viena vasara bez darba un klientu laimīgajiem smiekliem. Ar to, kā Spāniju redzu es, ik dienas dalos savā instagrama pasaulē: https://www.instagram.com/happyrebellife/.

No comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: